Aureskosken Jalostetehdas Oy kuuluu osana Tammisto-Yhtiöihin.

Tammisto-Yhtiön juuret ja arvot liittyvät suomalaiseen metsään ja puuhun. Aureskosken Jalostetehdas Oy käynnisti Aureskosken tehtaat syksyllä 2013. Aureskosken jalostamolla on käytössä viisi höylälinjaa, sormijatkolinja, kaappalinja sekä kaksi pintakäsittelylinjaa. Lisäksi käytössämme on rimoittamo sekä kuivauskapasiteettia. Tuotantoprosesseissa tarvittava lämpöenergia tuotetaan omalla lämpövoimalalla. Laitoksemme työllistää noin 20 puunjalostuksen ammattilaista, joilla on pitkänlinjan kokemus laadukkaiden tuotteiden tekemiseen. Parkanossa on myös oma pellettitehdas joka tuottaa höyläämiemme tuotteiden purun ja lastut puhtaaksi kotimaiseksi bioenergiaksi. Aureskosken Jalostetehtaan kyllästämö sijaitsee Kolhossa, Mänttä-Vilppulassa. Kolhossa on käytössämme kolme kyllästysylinteriä. Kaskisten yksikössä käytössämme on kolme höylälinjaa ja maalauslinja. Kutter- ja Kentura tuotteet valmistetaan myös Kaskisissa.

 

Toimitusjohtaja
Markku Heinonen
Puh. 0400-832949
markku.heinonen@aureskoski.fi

Kehityspäällikkö
Ari Koskinen
Puh 050-5619145
ari.koskinen@aureskoski.fi

Tehdaspalvelupäällikkö
Simo Arvela
Puh. 0500-788241
simo.arvela@aureskoski.fi

Tuotantopäällikkö Aureskosken Jalostehdas, Aureskoski
Juha Koksalo
Puh. 040-7293448
juha.koksalo@aureskoski.fi

Tuotantoesimies Aureskosken Jalostehdas, Aureskoski
Tuomo Alanko
Puh. 044-7863771
tuomo.alanko@aureskoski.fi

Lähettämöesimies Aureskosken Jalostehdas, Aureskoski
Unto Koksalo
Puh. 0400-289984
unto.koksalo@aureskoski.fi

Logistiikkaesimies Aureskosken Jalostetehdas, Aureskoski
Timo Miikkulainen
Puh. 044 318 1633
timo.miikkulainen@aureskoski.fi

Logistiikka/lähettämö Aureskosken Jalostetehdas, Kolho
Myynti Rauli Salmijärvi
Puh. 050-5686563
rauli.salmijarvi@aureskoski.fi

Yksikön vetäjä, Aureskosken Jalostetehdas, Kaskinen
Petro Ahola
Puh. 050-570 3405
petro.ahola@aureskoski.fi

Logistiikka/lähettämö, tuotanto Aureskosken Jalostetehdas, Kaskinen
Juha-Antti Vantaa
Puh. 044-2590396
juha-antti.vantaa@aureskoski.fi

Kotimaan myynti:

Marjo Honkaluoma, jalosteet
Puh. 040-5795006
marjo.honkaluoma@aureskoski.fi

Paula Varonen, jalosteet
Puh. 050 468 2817
paula.varonen@aureskoski.fi

Antti Heinonen, kestopuu
Puh. 040- 549 5579
antti.heinonen@aureskoski.fi

Rauli Salmijärvi Kolho, kestopuu
Puh. 050-5686563
rauli.salmijarvi@aureskoski.fi

Kaisu Rukko, Kutter-kuivike
Puh. 050 468 2152
kaisu.rukko@aureskoski.fi

Simo Arvela, pelletti
Puh. 0500-788241
simo.arvela@aureskoski.fi

Myynti, vienti
Eero Kettunen
Puh. 0500-590615
Eero.Kettunen@aureskoski.fi

 

Toimipaikat Tammisto-Yhtiöt

Tammiston Puu Oy
Yläneentie 183 27600 HINNERJOKI
+358 2 8387 8600
www.tammistonpuu.com www.aureskoski.fi

Aureskosken Jalostetehdas Oy Jalostuslaitos
Aurejärventie 70
39770 AURESKOSKI

Aureskosken Jalostehdas Oy Pellettitehdas
Sahatie 1
39770 Parkano

Aureskosken Jalostetehdas Oy Kolhon kyllästämö
Kyllästämöntie 10
35990 KOLHO

Aureskosken Jalostetehdas Oy Kaskisten höyläämö
Puutavarantie 1
64260 KASKINEN

 

Aureskoski laskutustiedote

 

AURESKOSKEN JALOSTETEHDAS Tuotantolaitoksessa on 120 000 m3 kapasiteetti paneelien ja lattialautojen ja muiden jalosteiden valmistukseen sekä pintakäsittelylaitos.

 

KASKISTEN TEHTAAT Höyläämö ja pintakäsittely sekä KUTTER-tuotanto. Kokonaiskapasiteetti 200 000 m3.

 

KOLHO Painekyllästetyille tuotteille on 80 000 m3 kapasiteetti.

 

Parkano, pelletti

 

 

saha