Aureskosken Jalostetehdas Oy kuulub Tammisto Gruppi.

Tammisto-Gruppi juured ja väärtused on seotud Soome metsa ja puiduga. Aureskoski Jalostetehdas Oy alustas Aureskoski veskeid 2013. Aureskoskel on viis hööveldamisliini, sõrme pikendusliin, kapi joon ja kaks pinnatöötlusliini. Lisaks on meil ribaveski ja kuivatusmaht. Aureskoski immutusjaam asub Kolho linnas, Mänttä-Vilppula. Kolho juures on meil kolm immutussilindrit. Kaskinenis on meil kolm hööveldamisliini ja maalimisliin.
Toimitusjohtaja
Markku Heinonen
markku.heinonen@aureskoski.fi

Kehityspäällikkö
Ari Koskinen
Puh 050-5619145
ari.koskinen@aureskoski.fi

Tuotantopäällikkö Aureskosken Jalostetehdas, Aureskoski
Juha Koksalo
Puh. 040-7293448
juha.koksalo@aureskoski.fi

Tuotantoesimies Aureskosken Jalostetehdas, Aureskoski ja Parkano
Tuomo Alanko
Puh. 044-7863771
tuomo.alanko@aureskoski.fi

Lähettämöesimies Aureskosken Jalostetehdas, Aureskoski
Unto Koksalo
Puh. 0400-289984
unto.koksalo@aureskoski.fi

Logistiikka/lähettämö Aureskosken Jalostetehdas, Kolho
Myynti Rauli Salmijärvi
Puh. 050-5686563
rauli.salmijarvi@aureskoski.fi

Yksikönpäällikkö, Aureskosken Jalostetehdas, Kaskinen
Juha Palonen
Puh. 040 5171945
etunimi.sukunimi@aureskoski.fi

Tuotannonsuunnittelija, Aureskosken Jalostetehdas, Kaskinen
Petro Ahola
Puh. 050-570 3405
petro.ahola@aureskoski.fi

 

Kotimaan myynti:

Marjo Honkaluoma, jalosteet
Puh. 040-5795006
marjo.honkaluoma@aureskoski.fi

Antti Heinonen, kestopuu
Puh. 040- 549 5579
antti.heinonen@aureskoski.fi

Rauli Salmijärvi Kolho, kestopuu
Puh. 050-5686563
rauli.salmijarvi@aureskoski.fi

Sari Tuominen, pelletti
Puh. 02 838 78618
sari.tuominen@aureskoski.fi

Eero Kallio, jalosteet, pelletti, Kutter-kuivike
Puh. 050 468 2817
etunimi.sukunimi@aureskoski.fi

Myynti, vienti
Eero Kettunen
Puh. 0500-590615
Eero.Kettunen@aureskoski.fi

Lapuan Saha Oy
Myynti Kasperi Nuto
Puh. 040 7082977
etunimi.sukunimi@lapuansaha.fi

 

Toimipaikat Tammisto-Yhtiöt

Tammiston Puu Oy
Yläneentie 183 27600 HINNERJOKI
+358 2 8387 8600
www.tammistonpuu.com www.aureskoski.fi

Aureskosken Jalostetehdas Oy Jalostuslaitos
Aurejärventie 70
39770 AURESKOSKI

Aureskosken Jalostehdas Oy Pellettitehdas
Sahatie 1
39770 Parkano

Aureskosken Jalostetehdas Oy Kolhon kyllästämö
Kyllästämöntie 10
35990 KOLHO

Aureskosken Jalostetehdas Oy Kaskisten höyläämö
Puutavarantie 1
64260 KASKINEN

Lapuan Saha Oy
Honkimetsäntie 9
62100 Lapua
www.lapuansaha.fi

 

Aureskoski laskutustiedote

 

AURESKOSKEN JALOSTETEHDAS Tuotantolaitoksessa on 120 000 m3 kapasiteetti paneelien ja lattialautojen ja muiden jalosteiden valmistukseen sekä pintakäsittelylaitos.

 

 

KASKISTEN TEHTAAT Höyläämö ja pintakäsittely sekä KUTTER-tuotanto. Kokonaiskapasiteetti 200 000 m3.

 

KOLHO Painekyllästetyille tuotteille on 80 000 m3 kapasiteetti.

 

Parkano, pelletti

 

 

saha